Nasi zubi su dio naseg tijela i to je svima jasno. Ali malo nas razmislja o tome kako su oni cisto fizicki usadeni u vilicnim kostima. Bez obzira gdje u vilici se oni nalaze princip je isti. Zubi sjede u kosti uz pomoc malih vezivnih vlakana koji su mozemo reci kao male gumice koje spajaju kost sa zubom iz svih pravaca i uglova.
Paradontologije kao takva je dio stomatologije koji dakle obraduje povezanost zuba i kosti preko ovih vlakana. Onaj dio zuba koji mi vidimo iznad povrsine je tako zvana krunica i mjesto gdje krunica prelazi u korijen zuba se zove zubni vrat. Na tom mjestu je desna veoma blizu zuba dok je prema korijenu i desna kao i kost pricvrstena za zub.
Kombinacija izmedu desni koja nije povezana sa zubom i mali meduprostor je to sto omogucava bakterijama da se pricvrste za zub i desnu. Ta pojava se naziva simbioza i sasvim je prirodno da mi imamo dodirne tacke sa bakterijama i da je taj susret na obostranu korist. Obostrana korist je sve dotle dok te bakterije, zbog raznih razloga, ne dobiju priliku da ostanu u tom tako zvanom dzepu jedan duzi vremenski period.
Ono sto se desava tada jeste da oni slojevi bakterija koji su najblizi zubu nisu u mogucnosti da zadovolje svoje potrebe za kisikom i hranom sto neizbjezno vodi do njihove smrti. Bakteriski sastojci se tada zamjenjuju sa kalciumom prisutnim u pljuvacci i tada nastaje zubni kamenac koji po svojoj prirodi moze da bude smjesten iznad desni ili ispod desni.
Bakterije koje nisu nakon duzeg vremena uklonjene i pojava kamenca, narocito onog ispod desni, je pocetak niza upalnih procesa koji neizbjezno vode ka upali desni koja je asimptomaticna sto se tice boli. Nekoliko drugih znakova koje mozemo da primjetimo jeste natecene desni, crvenilo kao i da nam desni lako krvare. Ako u toku odredenog vremena ne trazimo i ne dobijemo pomoc stomatologa ili kao sto je to u nekim zemljama pomoc zubnog higienicara, te naslage kamenca se neminovno povecavaju i sire kako po dubini tako i sirini.
Tada vise ne govorimo samo o upali desni vec i o bolesti ispadanja zuba. Naime nas odbramben sistem pokusava da identificira neprijatelja, dakle kamenac ali mu to ne polazi za rukom i tada pocinje jedna veoma interesantna pojava u nasem tijelu a to je se kost koja okruzuje nase zube polako ali sigurno uklanja iz jednostavnog razloga sto tijelo ne zeli da dopusti da bakterije dodu u dodir sa kosti jer je to potencialno veoma opasno.
Proces ispadanja zuba je i u ovoj fazi jos uvijek uglavnom bezbolan sto ne podstice paciente da traze pomoc. Medutim sada vec moze da se primjeti da su desne veoma natecene, veoma lako krvare i cak sta vise naslage kamenca su vidljive golim okom i da je moguce da veoma neprijatan miris postaje svakodnevna pojava.
Sljedeci korak u razvoju bolesti je da se mobilnost zuba povecava do te mjere da pacienti to primjecuju i sami, bol je cesta pojava u ovoj fazi, neprijatan miris je svakodnevnica kao i velike poteskoce da se zvace cak i najmeksa hrana. Bolest ispadanja zuba je bolest kojoj je potreban dugi niz godina da se razvije i dovede do gubitka zuba. U veoma rijetkim slucajevima ova bolest se javlja kod veoma mladih osoba i tada je ta bolest na zalost veoma agresivna i ima porazavajuci ucinak na zdravlje zuba.
Zubni kamenac se skida uz pomoc rucnih instrumenata, ultrazvuka i u posljednje vrijeme cak i laserom. Medutim svako uklanjanje znaci i gubitak kosti kao i gubitak zubne mase tako da je i u ovom slucaju bolje sprijeciti nego li ljeciti. Dakle ne samo pranje cetkicama za zube vec i konac za zube i ostalim pomagalima. To sto je vrijedno spomenuti u slucaju bolesti ispadanja jeste da pusaci imaju veoma vise problema sa tom bolescu nego li nepusaci.
Autor: dipl. stomatolog Alen Đurkovic Landqvist